Berkay Büyükbayrak; Şans Kapıyı Çaldığında Neler Olacak!

0
0

Genç oyuncularla ilgili önümüzdeki günlerde devam edecek olan yazı dizisinin ikinci bölümünde 2000 doğumlu Berkay Büyükbayrak‘a yer verdik.

Son olarak geçtiğimiz hafta Basketbol Süper Ligi’nden çekilme kararı alan İstanbul BBSK forması giyen Berkay Büyükbayrak, uzun bir süre takımının durumunu bekleyen oyuncular arasındaydı.

Şutuna Güveni En Büyük Artısı

Son yıllarda altyapılardaki temel eksikliklerden biri de şutör oyuncu yetiştirmekteki sıkıntımız. Aslında oyuncuların şutör özelliklerini törpüleyen bir sistemimiz mi var, bu da ayrı bir soru işareti. Birçok genç oyuncunun konu şuta kalkmak olunca tereddüt ettiğini gözlerinden görebiliyoruz.

Berkay bu anlamda sorumluluk almaktan ya da doğru şutu bulduğunda kullanmaktan çekinmiyor. Bu özelliği, onu uzun vadede değerli kılabilecek bir nokta olabilir. Önümüzdeki dönemde hangi koçun ya da kadronun içinde yer alırsa alsın, şutunu efektif kullanabilecek bir sistemde işlenmesi gerekiyor. Bu işleyiş, hem oyuncunun gelişimi hem de takıma olan katkısı açısından büyük artı kazandıracaktır.

Türkiye’de genç oyunculara risk alınıp zaten pek şans verilmezken, Berkay da İstanbul BBSK’nın kaotik sezonundan etkilenen isimler arasındaydı. Yine de sezon başındaki Avrupa elemesi maçında 13 dakika içinde 5 sayı-2 ribaunt-2 asistlik performans gösterip, denediği üç sayılık atışı da isabete çevirmişti. Keza sezonun sonlarındaki Bahçeşehir maçında da oyuna girer girmez denediği üçlüğü isabete çevirmişti. Bu tip az sürelerde, kenardan soğuk gelip elini sıcaklaştırmak ve denediğinde isabet bulmak küçük ama önemli bir detay olabiliyor.

Fiziksel Gelişimi Dikkat Çekici

1.96 boyundaki Berkay, 2-3 pozisyonunda kullanılabilir yapıda. Fiziksel olarak ise her geçen gün gelişimine devam ederken, ikili mücadelelerde geri adım atmayacak çevikliğe sahip.

Atletik özellikleri de en az şutu kadar öne çıkıyor. Bu onu maç içinde patlayıcı güç olarak kullanılabilecek bir noktaya taşıyabilir. Hücumdaki artılarını, savunmasını geliştirerek birleştirebilirse komple oyuncu kategorisine girebilir. Şu an oyunundaki temel eksiklik ise savunmadaki agresifliği olarak göze çarpıyor. Gelişim aşamasında bu yönünü de ilerletmesi onun adına artı yazacak bir başka konu olacak.

El hassasiyeti ortalamanın üzerinde olduğu için pas oyununda takımına nefes aldıracak yönünü de vurgulamak gerekiyor. Ancak elbette yaşına göre bunu baz alıyoruz. Zaman ilerledikçe pasör özelliklerinin de üzerine koyması gerekecek. Yüksek atletizmini, hızlı hücumlardaki doğru pas seçimleriyle taçlandırması onu daha farklı bir konuma da getirebilir.

Bir oyuncuyu ‘oyuncu’ yapan sadece yetenekleri değildir. Karakter dediğimiz olgu da bu oyunda çok büyük getiridir. Berkay da sessiz, sakin ve sadece işini yapmaya odaklı bir oyuncu. Henüz çok genç ama umarız bu şekilde devam eder. Birçok oyuncu, kendisini çok yetenekli görür ama yetenekleri doğrultusunda bir takımda olamadığından dem vurur. Günümüz dünyasında insanlar sadece yeteneklere değil, iş ahlakına ve karaktere de büyük önem veriyor. Bu da unutulmaması gereken çok önemli bir nokta.

Şans Kapıyı Çaldığında Neler Olacak

İBB’yi bekleyen birçok kişinin yaşadığı şanssızlığı yaşayan Berkay, belki de önümüzdeki günlerde ya da haftalarda olası yeni takımıyla birlikte bunu bulunmaz bir fırsata çevirebilir.

Bazen kaybederken kazanmaya başlarsın. Berkay, kendine inanacak bir koç ve yapılanma içinde düzenli bir rotasyon oyuncusu olmayı başarırsa önü açılabilir. Henüz onun için macera yeni başlıyor. Her gün, ilk günkü gibi inançlı ve istekli olursa, zaman da mutlaka onun yanında olur.

Belki de Türk basketbolu, uzun vadede Matt Janning tarzı bir oyuncuyu kendi içinde bulur.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

Batın Tuna; Modern Zamanların Yeni Savaşçısı!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz