Basketbol Süper Ligi’nde Öne Çıkan Yerliler (1)

0
0

Basketbol Süper Ligi‘nde ilk 9 haftalık bölüm geride kalırken özellikle bazı yerli oyuncuların performansları da gelecek adına umut verdi.

Genel anlamda yabancıların istatistiksel olarak dominant performansları öne çıksa da, birçok yerli oyuncunun takımları açısından kilit rol oynamaya başladığını söylemekte fayda var. Bu oyunculardan bazıları istatistik anlamında göze batan işler yapmasa da, takımlarına getirdikleri enerji ve istek onları vazgeçilmez bir parça haline getiriyor.

İki bölüm halinde yayınlacağımız listenin ilki sizlerle:

Metecan Birsen

Pınar Karşıyaka’nın 1995 doğumlu forveti Metecan Birsen, kariyerinin en verimli dönemlerinden birini yaşıyor. Sakarya’da yakaladığı çıkışın bir benzerini hatırlayan Metecan, ilk 9 haftalık bölüm geride kaldığında 10.0 sayı-6.1 ribaunt-2.0 asist ortalama yakaladı. Maç başına 23.4 dakika süre alan Metecan, milli takımın da önemli parçalarından biri haline gelmeyi başardı.

Sertaç Şanlı

Anadolu Efes’in 1991 doğumlu tecrübeli uzunu Sertaç Şanlı, bu sezon hem BSL’de hem Euroleague’de aldığı sürelerle dikkat çekiyor. Kendisine gelen şansı iyi değerlendiren ve gelişimin yaşının olmadığını bir kez daha gösteren Sertaç, ligde maç başına 17.0 dakika süre alarak, 9.4 sayı-5.3 ribaunt ortalama yakaladı.

Doğuş Balbay

Anadolu Efes’in 1989 doğumlu oyun kurucusu Doğuş Balbay, aslında istatistiklere yansımayan işler konusunda en önemli örnek konumunda. Onun takımına getirdiği enerji ve ateşleyici faktörü, BSL’de yakaladığı 4.0 sayı-2.6 asist-2.6 ribauntluk ortalama açıklayamıyor. Doğuş, hem takım kaptanı olarak yaptıklarıyla hem de duruşuyla Türk basketbolunun önemli değerleri arasında yer alıyor.

Melih Mahmutoğlu

Fenerbahçe’nin 1990 doğumlu kaptanı Melih Mahmutoğlu, Zeljko Obradovic’in elinde muazzam bir dönüşüm yaşayan oyuncular arasında. Uzun yıllardır oynadığı Fenerbahçe’de her geçen gün üzerine bir şeyler koyan Melih, BSL’de ve Avrupa’da bu sezon daha fazla sorumluluk alıyor. Ligde 11.2 sayı ortalama yakalayan kaptan, dış şutunun yanı sıra artık farklı hücum silahlarını da kullanmaya başladı.

Ahmet Düverioğlu

Fenerbahçe’nin 1993 doğumlu uzunu Ahmet Düverioğlu, Obradovic’in ellerinde gelişim gösteren oyuncular arasında. Zaman zaman yaşadığı devamlılık problemleri nedeniyle koçun da eleştirilerini alan Düverioğlu, bu sorununu da çözebilirlerse farklı bir seviyeye gelmeye o kadar uzak değil. Düverioğlu, geride bıraktığımız 9 haftada 9.2 sayı-4.7 ribaunt ortalama yakaladı.

Berk Uğurlu

Karşıyaka’da yakaladığı çıkışla birlikte potansiyelini açığa çıkartan Berk Uğurlu, Tofaş’ta farklı bir sınavı başarıyla veren oyuncular arasında. Yazın yaşadığı sakatlık sonrası çok çabuk toparlanan Berk, ligde 8 maçta 7.4 sayı-5.2 asist-2.5 ribaunt ortalama yakaladı. Berk’in, Tofaş’a geçişiyle birlikte alacağı farklı role vereceği reaksiyon merak konusuydu. 1996 doğumlu oyun kurucu, farklı bir sistem ve farklı bir rolde de bu işi kıvırabileceğini herkese göstermeye başladı.

Muhsin Yaşar

Kendi organizasyonda bile hak ettiği değeri ne kadar gördüğü tartışılır bir oyuncu Muhsin Yaşar. 1995 doğumlu uzun, aldığı sürelerin hakkını sonuna kadar veriyor. Orhun Ene, bu sezon onu çok verimli kullanmaya başladı. Ligde maç başına 13.6 dakika alarak, 9.8 sayı-2.7 ribaunt-1.0 asist ortalaması bulunuyor. Birilerini parlatalım derken, bazen bir başkasına yaptığımız haksızlığın resmi olarak karşımıza duruyor Muhsin Yaşar.

Şehmus Hazer

Teksüt Bandırma’nın 1999 doğumlu genç kaptanı Şehmus Hazer, yavaş yavaş oyun olgunluğuna da kavuşmaya başladı. Gelebileceği seviye hemen hemen herkesi heyecanlandırıyor. Şu an içinde barındırdığı potansiyelin ne noktaya varacağını da kendisi belirleyecek. Ligde ve Avrupa’da aldığı sorumluluğu taşıyabileceğini her maç bizlere gösteriyor. BSL’de 7.2 sayı-2.2 ribaunt-1.3 asist ortalaması var. Şu anki performansını bir adım daha yukarı çektiği anda milli takımın da vazgeçilmezleri arasına sağlam şekilde adını yazdırabilir.

Alperen Şengün

Teksüt Bandırma’nın 2002 doğumlu genç uzunu Alperen Şengün, bu sezon yavaş yavaş rotasyona dahil olan oyuncular arasında. 8 maçta 11.4 dakika süre aldı ve 4.0 sayı-2.6 ribaunt ortalama yakaladı. Alperen’in güçlü fiziği ve oyun zekası gelecek adına onu önemli bir proje haline getiriyor. Ayakları yere basan biri olduğu belli ve doğru yönlendirmelerle NBA yapabilecek potansiyeli barındırdığını çok net söyleyebiliriz.

Cevher Özer

Ormanspor’ın 1983 doğumlu tecrübeli uzunu Cevher Özer, ligde 14.0 sayı-5.6 ribaunt-2.6 asist ortalama yakalarken, üç sayı çizgisinden can yakan üçlükleriyle de öne çıkan isimler arasında. Cevher’i öne çıkartan bir başka özellik ise yaşına rağmen çalışmayı bırakmamasıyla arkadan gelen gençlere en iyi örneklerden biri olması. Basketbolumuzun böyle karakterli isimlere o kadar çok ihtiyacı var ki, yeni jenerasyona ders niteliğinde okutulmalı.

Dorukhan Engindeniz

Ormanspor’ın 1992 doğumlu bir başka tecrübeli oyuncusu Dorukhan Engindeniz de ligde 7.8 sayı-1.7 ribauntla oynuyor. Onun da aslında önemli özelliklerinden biri sadece oyunun üzerine koyması değil, düzgün ve iş etiği yüksek karakteriyle öne çıkması. Sahada işini yapmaya çalışan, aldığı süreleri verimli kullanan ve rakiplerinin de saygı duyduğu bir figür olarak karşımıza duruyor.

Burak Can Yıldızlı

Beşiktaş’ta bu sezon bambaşka bir seviyede oynuyor 1994 doğumlu Burak Can Yıldızlı. Aslında onun Büyükçekmece kariyerini bilenler, mücadeleci ve enerji dolu tarzına yabancı değil. Maalesef bizim ülkemizde istatistik her şey olduğu için Burak Can’ın o dönemlerde yaptıkları da geri planda kalıyordu. Bu sezon 10.6 sayı-5.8 ribaunt-1.6 asist ortalama yakalayan Burak Can, istatistiklerini de yukarı çekince çoğu maçta manşetlerden de düşmedi.

İsmail Cem Ulusoy

Gaziantep Basketbol’un bu yaz kadrosuna kattığı 1996 doğumlu oyun kurucusu İsmail Cem Ulusoy, yüksek enerjisiyle öne çıkan oyuncular arasında. Maç başına 16.6 dakika süre alan Cem Ulusoy, 5.0 sayı-3.8 asist-2.7 ribaunt ortalama yakaladı. Ancak onun yaptıklarını sadece istatistiksel olarak açıklamak pek mümkün değil. Oyuna girdiği anda takımını hem savunmada hem hücumda ateşleyen unsurların başında geliyor. Bu sezon onun potansiyelini bir adım öteye götürmesi için geçiş sezonu olabilir. Euroleague seviyesine çıkacak yetenekte ve onu izlemesi de basketbolseverler açısından oldukça keyifli. Bir not daha düşmek gerekiyor Cen Ulusoy için. Özellikle kritik anlarda çekinmemesi ve cesurca sorumluluk alması artı yazabileceğimiz en temel özelliklerinden biri.

Metehan Akyel

Gaziantep Basketbol’un bir başka 1996 doğumlu oyuncusu Metehan Akyel de rotasyonda kendine yer bulan oyuncular arasında. Uzunların gelişiminin kısalara göre daha fazla zaman aldığını da unutmamak gerekiyor. Yine de Metehan’ın aldığı süreleri verimli kullanma çabası, savunmada geri adım atmaması ve hücumda da takımına hareket getirmesi önemli özellikleri. Elbette zaman zaman hataları olacaktır. Oynadıkça gelişim göstereceğini ve bu hataları da hoş görmemiz gerektiğini unutmamak lazım. Genç oyuncu, 12.9 dakika süre alarak 4.4 sayı-3.0 ribaunt ortalama yakaladı.

Can Uğur Öğüt

Gaziantep Basketbol’un 1992 doğumlu oyun kurucusu Can Uğur Öğüt, geçtiğimiz sezon kariyerinin en verimli dönemini yaşamıştı. Hatta milli takıma seçilmemesi de çokça tartışılmıştı. Bu sezon 5.5 sayı-4.5 asist-2.4 ribaunt ortalamasıyla oynuyor. Oyun olgunluğunu oturtmuş durumda. Takımının temposunu zaman zaman belirleyen oyuncu konumunda. Savunmadaki baskısı ve hücumdaki ekstra katkısı Nenad Markovic’in sisteminde önemli bir yer tutuyor. Saha içinde çok hırslı ve agresif. Ancak bu dengeyi o kadar iyi ayarlıyor ki, ne rakibi ne de rakip taraftarı tahrik edici bir seviyeye asla gelmiyor. Bu da aslında tribünlere oynama hevesine kapılan bazı oyunculara ders niteliğinde.

* İkinci bölümde de yine 15 oyunculuk başka bir listeyle sizlerle birlikte olacağız.

Hazırlayan: Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz