Basketbol Süper Ligi: Sıralama ve Erken Playoff Tahminleri

0
0

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde ikinci yarıya hafta sonu oynanacak maçlarla birlikte start verilecek.

Basketball.com.tr olarak ikinci yarının başlamasına kısa bir süre kala sıralama ve playoff tahminlerinde bulunduk. Ancak bu noktada bir şeyin altını çizmekte fayda var. Başlıkta da belirttiğimiz gibi bunlar sadece erken tahminler. Haftalar ilerledikçe hiç temenni etmediğimiz sakatlıklar, yaşanabilecek koç ya da oyuncu değişimleri bu erken tahminlerin uzun vadede değişmesine neden olabilir. Bu nedenle ilk 5 maçlık bölüm geride kaldığında güncel bir tahmin listesi daha vereceğiz.

İlk bakışta sezon sonunda oluşmasını beklediğimiz sıralama ve ilk 8 tahminlerimiz şöyle:

1. Fenerbahçe Beko 25-3

Zeljko Obradovic yönetimindeki Fenerbahçe, ilk devrede 2 maç kaybetmişti. İkinci devrede ligin daha sert geçeceği aşikar. Ancak Fenerbahçe’nin de bu bölümde formunu daha da yukarı çekmesi beklenen bir şey. Sarı-lacivertliler, ikinci devrede en az mağlubiyet almasını beklediğimiz takım. Bu bölümü yine maximum 2 mağlubiyetle tamamlayacaklardır. Bizim tahminimiz ise 1 maçtan fazlasını kaybetmeyecekler.

2. Anadolu Efes 23-5

Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes, ligin ilk devresinde 3 maç kaybetti. Aslında bu biraz sürpriz oldu diyebiliriz. Beklemedikleri bir Sakarya yenilgisi ilk akla gelen maç oluyor. İkinci devrede maximum 2 mağlubiyet alacaklarını tahmin ediyoruz. Fazlası bizim için sürpriz olur.

3. Türk Telekom 20-8

İkinci devre tamamen lige konsantre olacak Türk Telekom’un 20 galibiyet barajını geçmesi yüksek ihtimal. Burak Gören’in öğrencileri, tahminlerimize göre 20’nin altına düşmeyecektir. Hatta bunun üzerine koymaları da sürpriz olmayacaktır.

4. Tofaş 19-9

Orhun Ene’nin de belirttiği gibi, Tofaş artık rakipler tarafından ekstra önlemlerin alındığı bir takım haline geldi. İlk devrede 5 maç kaybettiler, ikinci devrede bundan fazla olmamak kaydıyla benzer bir tablo çizmelerini bekliyoruz. 20 ve üzeri galibiyet almaları ihtimal dahilinde ancak altında kalmaları daha yüksek ihtimal bizce.

5. Galatasaray 17-11

Avrupa’ya erken veda eden bir başka takım olan Ertuğrul Erdoğan yönetimindeki Galatasaray muhtemelen ilk 4’ü zorlamak isteyecektir. Ancak bu noktada çok güçlü rakipleri olduğunu söylemek lazım. Sezon boyunca 5-6 arası gidip geleceklerdir ve playoff’larda ev sahibi avantajını ellerine almaları zorlaşacaktır.

6. Beşiktaş Sompo Japan 17-11

Beşiktaş şimdilik hem lig hem de Avrupa mücadelesi veriyor. İlk devrede olduğu gibi istikrar sorunu yaşamaya devam edeceklerdir. Ancak bu onları playoff dışına itecek bir konuma getirmeyecektir. İlk turda ev sahibi avantajını ellerine almaları zor gibi. Galatasaray’la benzer bir durumlara ve 5-6 arasında kendilerine yer edinecekler.

7. Bahçeşehir Koleji 15-13

İlk devrede 7-7’lik derece yakalayan Stefanos Dedas yönetimindeki Bahçeşehir Koleji, ikinci devrede de benzer bir performans ortaya koyabilir. Lige bu sezon yükselen Dedas’ın öğrencileri için playoff yolunun açık olduğunu ve yapamamaları halinde büyük bir sürprizin altına imza atacaklarını belirtmekte fayda var.

8. Pınar Karşıyaka 14-14

Özhan Çıvgın yönetimindeki Karşıyaka ise bize göre playoff biletini kapan son takım olacak. İlk devrede 8 maç kaybeden İzmir ekibi, sakatlık sıkıntısını en çok hisseden takım olmuştu. İkinci devrede ise bu kez 8 maçı kaybeden değil, kazanan taraf olup, adını tahminlerimize göre playoff’lara yazdıracak gibi duruyor.

9. Gaziantep Basketbol 14-14

Nenad Markovic’in Gaziantep Basketbol’u ilk devrenin mevcut yapısıyla önemli sürprizleri arasında yer alıyor. İkinci devrede Pınar Karşıyaka’yla playoff yarışında çekişeceklerini tahmin ediyoruz. Bileti kapmaları bizi şaşırtmaz, en azından yarışın sonuna kadar içinde olacak kapasiteleri var.

10. Banvit 13-15

Hakan Demir’le birlikte önemli bir seri yakalayan Banvit mutlaka üzerine koyarak devam edecektir. Ancak bu atağın playoff’lar için yetmeyeceği düşüncesindeyiz. 12-13 galibiyet bandında olmalarını bekliyoruz.

11. Darüşşafaka Tekfen 13-15

Selçuk Ernak yönetimindeki Darüşşafaka için tahmin yapmak biraz zor. Kadro yapısı itibariyle de istikrarsız bir görüntüsü var. Playoff’lara kalmak istiyorlarsa en azından bir dönem önemli bir seri yakalamak zorundalar. Ancak Euroleage sezonuyla birlikte bu virajı almaları zor gözüküyor.

12. Arel Üniversitesi Büyükçekmece 12-16

Serhat Şehit yönetimindeki Büyükçekmece, ikinci devrede de keyifli bir basketbol oynamaya devam edecektir. Düşme korkusu yaşayacaklarını hiç sanmıyoruz, ki görüntü de o yönde. Ancak playoff için çok ciddi bir ivme kazanması gerekiyor.

13. Adatıp Sakarya BŞB Basketbol 8-20

Ozan Bulkaz yönetimindeki Adatıp Sakarya da ligin kapalı kutularından biri olarak duruyor. Şimdilik maddi krizi aştılar ancak 2 ay sonra ne yaşayacakları belirsiz. 4-5 galibiyet daha alarak 8-9 bandında kalacaklarını tahmin ediyoruz.

14. Afyon Belediye SK 8-20

Can Sevim’in Afyon’u aslında ilk devrede fena bir oyun oynamadı. Ancak onların da maddi anlamda zor bir dönemden geçtiklerini söylemekte fayda var. Arada giden oyuncular da oldu. Buna rağmen gösterdikleri dirençle araya sürpriz maçlar da sıkıştırdılar. İkinci devrede de benzer bir performans göstereceklerdir.

15. İstanbul BBSK 5-23

Hakan Yavuz yönetimindeki İstanbul BBSK şu an için çok büyük bir sürpriz olmazsa düşmenin en büyük adayı konumunda. İlk devrede sadece 2 maç kazanabildiler. İkinci devrede bunun çok fazla üzerine koymalarını beklemiyoruz. Biz 3 dedik ama maximum 5 maç bile kazansalar bu toplamda 7 yapar, yine de kalmalarına yetecek bir sayı olmaz. Sakarya ya da Afyon ikilisinden birinin çok ekstra şeyler yaşamasını bekleyecekler.

– Tahmini Playoff Tablosu

(1-8) Fenerbahçe Beko-Pınar Karşıyaka
(2-7) Anadolu Efes-Bahçeşehir Koleji
(3-6) Türk Telekom-Beşiktaş Sompo Japan
(4-5) Tofaş-Galatasaray

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz