Basketbol Afrika Ligi’nin Ev Sahipleri Açıklandı

0
0

NBA ve FIBA‘nın ortaklığında bu yıl ilki düzenlenecek olan Basketbol Afrika Ligi normal sezonuna ev sahipliği yapacak şehirler açıklandı.

Açıklamaya göre normal sezona Kahire (Mısır), Dakar (Senegal), Lagos (Nijerya), Luanda (Angola), Rabat (Fas) ve Monastir veya Tunus (Tunus) şehirleri normal sezona ev sahipliği yapacak olup, BAL’ın final ve Dörtlü Finali ise Kigali (Ruanda) şehrinde düzenlenecek.

Afrika’daki 12 takımın katılımıyla Mart 2020’de başlaması planlanan yeni profesyonel ligin ekipman tedarikçileri ise NIKE ve Michael Jordan’a ait olan Jordan markası olacak.

BAL’la ilgili duyuruların yapıldığı Dakar’daki resepsiyona BAL Başkanı Amadou Gallo Fall, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Genel Sekreteri Andreas Zagklis, FIBA Afrika İcra Direktörü Alphonse Bilé, NBA Komisyoneri Adam Silver, NBA Yardımcı Komisyoneri Mark Tatum, efsanevi basketbolcu Michael Jordan, mevcut ve eski NBA ve WNBA oyuncuları katıldı.

Normal sezon 2020 Mart’ta başlayacak olup, iki konferansa ayrılmış 12 takım normal sezonda mücadele edecek. Her konferans üç şehirde oynanacak. İki konferansta yer alan takımlar birbirleri ile 5’er adet olmak üzere toplamda 30 maç yapılacak ve her konferansın ilk üçü playoff’lara kalacak. Playoff’lara kalan 6 takım –“Süper 6”- arasında rövanş usulü oynanacak maçlarla Ruanda’daki finale kalan takımlar belirlenecek. BAL final ve Dörtlü Finali tekli eleme maçları üzerinden oynanacak.

Ligde yer alacak 12 takımın 6’sının forma ve antrenman malzemeleri NIKE, diğer 6 takımın malzemeleri ise Jordan markası tarafından hazırlanacak.

NBA ve FIBA’nın birlikte başlatacağı BAL, NBA’in Kuzey Amerika dışında bir yerde düzenlediği ilk lig olacak. FIBA ve NBA, Afrika’nın basketbol ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla, maddi destek ve kaynak yardımı, sporcu, antrenör ve hakem eğitimleri gibi konularda da destek olmaya devam edecek.

BAL’la ilgili detaylar daha sonra paylaşılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz