Banvit’te Gençlerin Sürelerindeki Düşüş Devam Ediyor

0
0

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Banvit‘in uzun yıllardır gelenek haline getirdiği ve büyük övgü aldığı genç oyuncuların gelişimi konusundaki tutumu son dönemlerde sekteye uğramış durumda.

Banvit’te sezon başı ve sonrası olmak üzere adeta iki farklı dönem yaşanıyor.

Şehmus Hazer Ortada Yok

22 Aralık’ta oynanan Beşiktaş Sompo Japan maçında 36 dakika, onun öncesinde ise hatırı sayılır süreler alan Şehmus Hazer, son maçlarda kadroya dahi alınmazken, takımdan bir anda bıçak gibi kesildi. Türk basketbolunun yetiştirdiği en önemli potansiyeller arasında yer alan Şehmus’la ilgili bu tutum özellikle sosyal medyada büyük eleştiri alıyor.

Rıdvan Öncel İnişe Geçti

Yine Beşiktaş’la oynanan maçta 22 dakika süre alan Rıdvan Öncel, ardından gelen hiçbir maçta 20 dakikayı göremedi. Genç oyuncu sırasıyla 8, 14, 12, 10 ve 2 dakika süre alabildi.

İsmail Cem Ulusoy Kayıplarda

Ahmet Gürgen döneminde önemli süreler alan 1996 doğumlu İsmail Cem Ulusoy da son dönemde ortadan kaybolan oyuncular arasında. Genç oyuncu, son Gaziantep Basketbol maçında 2 dakika süre alabilirken, 2 maçta hiç süre alamadı ve geçmişte aldığı süreleri mumla arar hale geldi.

Ragıp Berke Atar’ın Dakikaları Dalgalı

Takımın bir başka genç ismi Ragıp Berke Atar da istikrarlı süre bulmakta zorlanan oyuncular arasında. 1999 doğumlu oyuncu, koç değişimi sonrası sırasıyla 9, 3, 15, 13 ve 1 dakika süre alabildi.

Erkin Şenel ve Ercan Osmani Gibi Gençler Var

Banvit’te gelişim aşamasındaki potansiyelli gençler arasında 1999 doğumlu Erkin Şenel ve 1998 doğumlu Ercan Osmani gibi isimler de yer alıyor.

Yabancıların Süreleri Arttı

Hakan Demir’in göreve gelmesiyle birlikte yabancı oyuncuların sürelerinde artış gözlenirken, rotasyonun da geçmiş döneme göre daraldığı dikkatlerden kaçmadı.

Çıkmaz Sokak

Ahmet Gürgen’in gidişi sonrası Hakan Demir’le önemli maçlar kazanan ve üst üste galibiyetler alan Banvit, tam anlamıyla çıkmaza girmiş durumda. Saha içindeki başarı gençlerin sürelerindeki düşüşü perdelerken, gençlerin sürelerindeki düşüş de saha sonuçlarını gölgeliyor.

Hangi Kazanım Daha Önemli

Maç kazanmak mı, yoksa gençleri kazanmak mı, hangi kazanım daha önemli tartışılan konu bu. Banvit, misyonunu gençleri de kazanmak üzerine belirlediği için belki de bu tartışmalar onlar üzerinden daha fazla yapılıyor.

Banvit organizasyonu belki bu tartışmalara, haberlere ya da yazılara kızabilir, kırılabilir. Ancak onlar bu ülkeye yeni bir soluk, yeni bir proje getirerek, hemen hemen herkesin sempatisini kazandılar. Belki de tüm bu sitemlerin arkasında bu sempatinin ve sevginin yarattığı birikmişlik vardır.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz