Avrupa Raporu: Türkleri Engelleyen Yine Türkler!

0
0

NBA‘den ve Avrupa‘nın diğer liglerinden Türkiye‘ye yabancı oyuncu akışı çok sık olurken bunun tersi olarak yerli oyuncuların yurtdışına çıkışları pek kolay olmuyor.

Türk oyunculara yurtdışından gerçekten yeterli ilgi mi yok, yoksa Türk oyuncuların bu ilgiden haberi mi yok? NBA’den ve Avrupa’dan bazı gözlemcilerin ve yöneticilerin Türk pazarıyla ilgili hazırladıkları raporlar gerçekten düşündürücü.

Bir kaynak, Türkiye’deki yerli oyunculara bakış açısıyla alakalı bazı notları paylaştı:

– Türkiye’deki birçok oyuncuya menajerler aracılığıyla ulaşmak imkansız hale geldi. Onlar, oyuncularını yurtiçi pazarda tutmak istiyor. Bu nedenle özellikle Avrupa’dan gelen birçok teklifi masaya bile getirmiyorlar. Belki de çoğu oyuncunun aldıkları tekliflerden haberi bile yoktur.

– NBA’de draftlara katılması için hazırlanan birçok oyuncu zaten son dakikada geri çekiliyor. Sezon boyunca drafta katılacak haberleriyle fiyatları yükseltilmeye çalışıyor. Olayın tek esprisi bu. Yoksa birçoğu için draft ve onlara pompalanan hayal üzülerek söylüyorum ki yalandan ibaret.

– Avrupa’dan herhangi bir yetkili ne zaman takibe aldığı bir oyuncuyu yakından izlemeye gelse, ne tesadüftür ki o oyuncunun, o süreçte sürelerinde düşüş oluyor. Bu da dış dünyanın, ”Bunların oyuncu vermeye niyeti yok.” diyerek kapılarını Türkiye’ye kapatmasına neden oluyor.

– Potansiyeline inanılan birçok genç oyuncu kendi kulübünde yeterli süreleri bulamıyor. Bu da takımların risk almaktan kaçınmasına neden oluyor.

– Bazı genç oyuncuların kariyer planlaması ve özel hayatları da (onlar farkında olmasa da) üzerlerine çizik atılmasını tetikliyor.

– Türkiye Ligi marka değeriyle çok övünüyor. Dışarıdan bakıldığında ise sadece paranın döndüğü ama profesyonellikten uzak bir ülke olarak görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz