Analiz: Yerseniz Eğer Burası Avrupa’nın En İyi Ligi!

0
0

Malumunuz Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi her yerde Avrupa‘nın en iyi ligi olarak lanse ediliyor.

Zeljko Obradovic yönetimindeki Fenerbahçe Beko’nun son yıllarda yaşadığı büyük başarılar ortada. Avrupa’nın en önemli kulübü haline geldi sarı-lacivertliler. Obradovic devrimi diye nitelendirebiliriz bu durumu. Maurizio Gherardini’nin yönetim becerisi ve organizasyonun kusursuz işleyişi çok farklı bir modeli ortaya çıkardı. Ki Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın A’dan Z’ye muazzam bir mekaniği olduğunu söylemek lazım.

Anadolu Efes’in de bu sezon Ergin Ataman yönetiminde yaptığı atılımla birlikte Euroleague’de 2 takımımız Final Four’un önemli adayları haline geldi.

Fenerbahçe zaten buraların abonesi konumunda.

Bu iki takımın, özellikle Fenerbahçe’nin yakaladığı istikrarı, fazlaca sahiplenme durumu oluştu. Oysa görünen köy kılavuz istemiyor. Basketbol Süper Ligi’nin geldiği nokta ortada. Takımların birçoğu maddi nedenlerden dolayı büyük sıkıntılar çekiyor.

Son oynanan İstanbul BBSK-Adatıp Sakarya BŞB Basketbol maçında ortaya çıkan tabloyu anlatmaya gerek yok. Ancak bu tabloyu görebilmek için de böyle bir maça ihtiyacımız yoktu zaten.

Henüz sezon başında Eskişehir Basket ligden çekilme kararı aldı. Trabzonspor Basketbol sezonun başlamasına 1 hafta kala durumunu netleştirdi ve onlar da kapanma kararı aldı. Ligden düşen Uşak Sportif hatırlanacağı gibi benzer bir karar aldığını açıkladı. Alt liglerde zaten çekilen çekilene gibi bir durum vardı.

Avrupa’nın hangi liginde böyle bir manzara ortaya çıkar?

Kendimizi kandırmaya devam edeceksek eğer, Avrupa’nın en iyi ligi olduğumuz masalını anlatıp duralım, sıkıntı değil. Bunu söylemekle ya da yazmakla sıkıntılar bitmiyor. Bitseydi şimdiye kadar biterdi.

Zeljko Obradovic Giderse Türk Basketbolu Biter

Ben size herkesin arasında konuştuğu ama kimsenin şu an için sesli dillendirmediği bir şeyi daha yazayım. Piyasanın %90’ında, ”Obradovic giderse Türk basketbolu biter.” görüşü hakim. Zira Obradovic giderse eğer Fenerbahçe’nin yatırımlarını azaltacağı düşüncesi var.

Fenerbahçe’nin yatırımlarını azaltması demek, reklam ve sponsorluk gelirlerinin de genel olarak otomatik düşmesi demektir. Ligin bütün marka değerini alt üst eder bu durum. O yüzden hemen hemen herkes Obradovic’in kalması için duacı durumda. Buna ligin bazı takımlarını dizayn eden menajerler de dahil. Onlar da ister istemez etkilenecek bu durumdan.

TÜBAD Çare Olmaz

Yine birçok kişinin konuştuğu ama fazla dillendirmediği bir konuyu daha yazalım. Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği’nden medet umanlar var. İşin biraz uzağında kalınca böyle düşünülmesi normal.

TÜBAD daha sürekli önü kesilen, lobisi zayıf ve genç koçların haklarını savunamıyor. Aksine kendine kim yakınsa ona yol veriyor. Onlar mı kurtaracak sizi bu bataklıktan? Bu kadar saf olmaya devam ederseniz eğer, yakında zaten kurtulacak bir bataklığınız dahi olmayacak.

Türkiye’de bize uzak ama olması gereken bir kavram var; şeffaflık! Kapalı kapılar ardında bir şeylerin dizayn edilmediği, herkesin hesap sorabileceği ve açık açık hesabının verilebileceği bir sistem şart.

Kimin Eli Kimin Cebinde Belli Değil

Türkiye garip bir ülke olmuş durumda. Bir kulübün başkanı talimat veriyor (ki o kulübün başkanın menajerlik işleri de var) kendini çok dürüst olarak tanımlayan kişiler de (köşelerinde aldıkları talimatla) Fenerbahçe Kadın Basketbol koçu Valerie Garnier’e sallıyor.

Eleştirmiyorlar, bildiğiniz sallıyorlar. Garnier ne de olsa bir Fransız, okumaz, ona okusalar da ne yapacak; tutup arayacak hali yok!

Hakemlik kurumu en şeffaf olması gereken kurum. O kurumdaki kişilerin yakınları menajerlik işlerine bulaşmış durumda. Söylenecek o kadar şey var ki, hele bir sezon bitsin o zaman halının altını daha da karıştırırz.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz