Analiz: Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Bir Gün Öder Hesabı!

3
0

Basketbol Süper Ligi‘nde yeni sezon öncesi yine ekonomik nedenlerden dolayı birçok tartışma yaşanıyor ve bu süreç daha uzun süre yaşanacak gibi duruyor.

27 Kasım 2018’de ”Düşmeye Doyamadığım Dipsiz Kuyumdun!” adlı yazıda şu ifadeleri kullanmıştım:

”Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar kolay ‘kapanma’ kararı alınmıyor. Ama bizde moda olmaya başladı. Paramız bitti, küstük ve oynamıyoruz. Bu mudur yani? Bu kadar basit midir? Bu kulüplere bel bağlayan, evine buradan ekmek götüren, planlamasını buna göre yapan koçun, çalışanın ve oyuncunun günahı ne? En kötüsü bu insanlar da mağdur olduklarıyla kalıyorlar.”

O tarihten bugüne kadar pek bir şey değişmedi. Hatta daha kötüye gittiğini söylesek abartmış olmayız. Temmuz ayının ortasına geldik ama halen geçen seneden kalan ödemelerini alamayan oyuncular ve koçlar var. Üstüne üstlük henüz ligdeki durumu meçhul olan takımlarımızı da buraya eklemek gerekiyor.

Atomu Parçalayın Demiyor Kimse

Basketbolun yaşadığı bu dengesiz iklimde insanların çok büyük beklentileri yok. Bazı şeyleri düzenlemek ve hayata geçirmek bu kadar zor olmamalı. Çok basit örnekler üzerinden gidelim ve olayı sadeleştirelim.

Pınar Karşıyaka’nın bazı oyuncularına geçen seneden kalan 3 aylık borcu var. Beşiktaş Sompo Japan’da durum daha vahim. Onların mevcut borçları nasıl temizleyeceği muamma. Ancak bu takımlar, yaklaşık 1 haftadır baya baya transfer hamlesi yapıyor ve bunları resmi bir şekilde açıklıyor. İşte bu noktada, ”Sen önce çalışanlarına borcunu öde sonra transferlerini yap.” diyen bir mekanizmanın devreye girmesi gerekiyor.

Bunu denetlemek, denetlerken mali disiplini sağlamak ve insanların mağduriyetlerini gidermek çok zor bir şey değil. Atomu parçalayın demiyor kimse.

Buna Risk Değil Aptallık Denir

Kulüp yönetmenin kolay olduğunu kimse iddia etmiyor, elbette bu işin de kendine göre zorlukları var. Özellikle rekabet içindeyseniz bazen risk almak zorunda kalabilirsiniz.

Ancak 5 milyonluk bütçeniz varken 10 milyonluk harcama yapıyorsanız, bunun izahı yoktur. Sponsordan gelen 3 yıllık parayı tek sezonda bitiriyorsanız hatta bitirmeyi geçtim, o paranın dahi üzerine çıkıp borçlanıyorsanız, o zaman buna risk almak değil, aptallık denir. Ve maalesef Türkiye’de risk aldığını zanneden çok aptal olduğunu biliyoruz.

Geçen sezon Sakarya’da yaşananlar başlı başına bir tez konusu olur. Kimsenin ders almadığını, umursamadığını ve yine bildiklerini okuyacaklarını önümüzdeki sezon başka takımlarda da göreceğiz, hatta görmeye başladık bile. Zira kimsenin bu olan bitene dur demeye niyeti yok.

Ne diyelim, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa bir gün öder hesabı:

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

3 YORUMLAR

  1. Kemal bey güzel bir yazı olmuş ancak Sarı Çizmeli Mehmet Ağa diye yazdıktan sonra Barış Manço yerine Mehmet Erdem adında yeni yetme bir genç koymanız hiç yakışık almamış. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa denildiğinde akıllara her zaman Barış Manço gelir ama görüyoruz ki sizin gelmiyor nedense!

  2. Emre Gülay katılıyorum sana ama önemli olan birilerinin şunları yazması biz yine barış manço’dan dinleriz şarkıyı.

  3. beyler koca yazıda mehmet erdem e mi takıldınız allah aşkına türk basketbolu batıyor adam çıkmış çatır çatır yazmış. ben fenerliyim bize koymaz bu iş diğerleri batar gider.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz