All-Star Organizasyonu Vicdanlarda Sınıfta Kaldı

9
0

ING All-Star 2020 aslında bir anlamda Türkiye‘nin içinde bulunduğu durumun özeti gibiydi.

All-Star’ın temel mantığında, her ne kadar bireysel yarışmalar da olsa, eğlenmek ve eğlendirmek vardır. Elbette kimse dünyanın 1 numaralı organizasyonu NBA’deki gibi bir şov düşlemiyor. Ancak All-Star’ın mantığına uygun, en azından bu ruhu elinden geldiğince yansıtacak bir şey düşlemek de insanların hakkı.

Sonuçta bu, birileri egosunu tatmin etsin diye değil, izleyici için yapılan bir organizasyon.

Smaç Yarışması Vicdanları Rahatız Etti

Sosyal medyanın %99’u smaç yarışmasını Nick Johnson’ın kazanması gerektiğini düşünüyor. İşin içine gereksiz bir ‘milliyetçilik’ katıldığı ve Johnson’ın hakkı olan ödülün kendisinden alındığı konusunda hemfikirler.

Jüri orada yarışmayı bir Türk’e kazandırarak, gerçekten Onuralp’e iyilik yaptığını falan mı düşünüyor? Yoksa verdikleri zararı göremiyorlar mı? Üşenmesinler, çok değil 5 dakikalarını ayırıp, sosyal medyada yapılan yorumlara bir baksınlar.

Adalet duygusunu bir kez zedelediğiniz zaman, bundan sonra ne yaparsanız yapın, kimi överseniz övün, hep bir önyargıyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu durum, belki size değil ama destek olmak istediğiniz oyunculara ciddi zararlar verecektir. Zira inandırıcılığınız kalmıyor.

Kaldı ki, adı üstünde şov amaçlı yapılan bir yarışma. Johnson hakkını alsaydı ne olacaktı, Sevr anlaşması yeniden devreye mi girecekti? Onuralp’e yarışmayı kazandırınca vatanı mı kurtarmış olduk? İnsanlar, ”Şu işe bile torpili, kıyakçılığı karıştırdık ya, pes!” diyorsa eğer, bence bu ayıp size yeter de artar bile.

Seçimler Neye Göre Yapılıyor Belli Değil

All-Star’la ilgili eleştirilerden biri de, seçimleri kimin, neye göre yaptığıydı. Muallak bir konu, zira kimsenin konuyla ilgili net bir fikri yok.

Yerli-yabancı dengesi oluşturmak için enteresan oyuncu seçimleri de gördük. Her takımı memnun edelim, her takımdan bir oyuncu olsun düşüncesiyle, 5 sayı ortalaması olan, sırf yerli etkiketi var diye alakasız biri de seçilebiliyor. O zaman diğer takımlarda benzer istatistikleri olan yerlilerin günahı ne? Seçimlerin doğru bir mantığı olmadığı zaman, birçok soru da beraberinde geliyor haliyle.

Çıkış gösteren, bir önceki seneye göre ortalamasını yükselten ve çabasıyla övgü olan oyuncuları ödüllendireceksek eğer, bunun yeri All-Star maçı değildir. NBA’de yapılan ‘Yükselen Yıldızlar’ maçına benzer bir maç daha ayarlanır, bu maça o tarz oyuncular çağrılır ve sağlıklı yapıyla illa memnun edilecekse, herkes böylece edilir.

Ciddi anlamda bu işlerde sınıfta kalıyoruz. Eleştiriyoruz diye kızıyorlar ama biz doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi, gücümüz yettiğince söylemeye devam edeceğiz.

Üç Sayı Yarışması Günü Kurtardı

Hemen hemen herkesin ortak görüşü ise Melih Mahmutoğlu’nun tarih yazdığı üç sayı yarışmasının verdiği keyifti. Hiçbir tartışmaya yol vermeksizin, en tatmin edici ve en adil yarışma oldu. Zaten yarışmanın doğası gereği, işin içinde jüri de olmayınca, sonucu tartışılır hale gelmiyor.

Böyle Olacaksa Zorlamanın Alemi Yok

Tüm bunların dışında sorgulanması gereken başka bir konu daha var. All Star organizasyonuna sıcak bakmayan oyuncuların, koçların ve doğal olarak kulüplerin de olduğu söyleniyor. Hatta bu biliniyor desek daha doğru olur. Eğer gerçekten, bu biraz da zorlamayla oluyorsa, hiç olmasın daha iyi.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

9 YORUMLAR

 1. Kardeşim eleştiriye evet de. Bu kadar ağırına da hop dedik. Vatanı sevr felan karıştırmakla seninde yapıldığını düşündüğün şeyden bir farkın kalmıyor. Dediğin gibi görsel şov. Yani kişiye göre değişen göreceli bir show. Onuralpi beğenenlerin hakkını uok saymakla sende adaletsizlik yapıyorsun…

 2. Onuralp in hakkini yok saymak demis yukardaki arkadas ahahahahaha ne desem bilemedim. adam acik acik yapilan haksizligi yazmis zaten ne desem bos. nick johnson un hakki ne olacak?

 3. Sebahattin bey
  Onuralp’i beğenenlerin hakkı yabancı birinin hakkını çalmak mı olmalıydı?
  Yazıya imza atarım

 4. Adam sevr-vatan ironisini anlamamış arkadaşlar yazıyı nasıl anlasın. Yarışmayı Onuralp Bitim’e onun kankası Yiğitcan Saybir’in babası Ömer denen herif hediye etti. Ömer denen herifte Onuralp’in babası Mustafa Kemal Bitim’in kankası. Burası Türkiye işte. Johnson başka bi uzvuyla gülmüştür olanlara.

 5. Ömer Saybir hiç utanmadı mı acaba bu nasıl pişkinliktir göz göre göre torpil yaptı

 6. yigitcan saybir in hangi torpillerle oynadigini ogrenmis olduk. kankasinin ogluna bunu yapan kendi oglu icin neler yapmistir.

 7. Sonra niye TÜRK oyuncu yetişmiyor!!!!!!!
  Ömer Saybir gibi adamlar herkesin gözü önünde bunları yapıyorsa sorarım size alt yapılarda kendi çocuklarına arkadaşlarının çocuklarına nasıl kıyak geçiyorlardır acaba? Bu adamların olduğu TÜRK basketbolundan hayır bekliyorsunuz. Yabancı serbestliği olmazsa böyle adamların eline kalırsınız.

 8. Sizler show amaçlı yapılan bir yarışmadaki yenilen haktan bahsetmişsiniz ki katılıyorum, ben ise bu haksızlıkların lig içinde çok daha fazla olduğuna dikkat çekmek istiyorum. En son yapılan Afyonbelediyespor ve Gantep maçında hakemler maçı Antep e hediye ettiler, seyirci ve kulüp tepki gösterdi ama üstüne 68.750 tl para cezası kesildi. Yoksa ligde başarılı diğer takımlar hazmedilemiyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz