Ali Koç: Zeljko Obradovic Devam Ettiği Sürece Ne Yapıp Edeceğiz…

0
0

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç dün akşam FBTV‘de Camiaya Sesleniş programında gündemine dair açıklamalar yaptı.

Koç, basketbolla ilgili geniş bir açıklama yaparken, önemli tespitlerde bulundu.

İşte Ali Koç’un açıklamaları:

– Bizden önceki yönetime şapka çıkarmak lazım

”Türkiye’nin, Fenerbahçe camiasını iftihar edeceği, gurur vesilesi olan bir erkek basketbol takımımız var. Bizden önceki yönetimi de tebrik etmek lazım. Şapka çıkartmak lazım. Tohumları attığı için. O dönemde Semih Bey de yönetimdeydi. Obradovic’in camiaya kazandırıldığı dönemde. Sadece Obradovic’i camiaya kazandırma değil, ona o güçleri de verebilmek takdire şayan bir olay. Bizi diğer büyük kulüplerden ayıran, mali açıdan yükümlülük olarak bir unsurda budur. 30 milyon Euro bütçeli bir takım.”

– Avrupa’da sadece Fenerbahçe Beko var

”DeporFinanszas diye bir kuruluş Fenerbahçe Beko’nun Twitter hesabına bakıyor. Dünyanın en çok etkileşim alan ikinci basketbol kulüp hesabı. Burada önemli olan unsur, 10 takımın 9’u NBA takımı. Avrupa’da sadece Fenerbahçe Beko var. Lakers’dan sonra en çok etkileşim alan takım. Instagram olarak baktığımız zaman, burada da 8. sırada. Dünya’da Amerika dışında tek takım Fenerbahçe Beko.”

– Fenerbahçe Beko dünya markası olma yolunda

Fenerbahçe’nin global marka olma konusunda ve global marka olduğu takdirde, global sponsorları kendine çekip bu bütçeleri karşılama potansiyeli açısından… Bu harita iki şey gösteriyor. Yuvarlakların büyüklüğü bu ülkelerdeki yoğnuluğu gösteriyor ve dünyada Fenerbahçe Beko’yu takip eden insanların yoğunluğunu ve dünyanın neresinden olduğunu gösteriyor. Burada Çin’den, Amerika’dan, Brezilya’dan baktığınız zaman Fas ve diğer ülkeleri de görüyorsunuz. En çok bu ülkelerden Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, yani Fenerbahçe Beko takip ediliyor. Bu, Fenerbahçe’nin yarın öbür gün Çin’den, Kore’den sponsor çekme ve oyuncu çekme açısından çok önemli bir veri.”

– Elimizden geleni yapıyoruz

”Euroleague tarafından yapılan bir araştırmada “Final Four’da Yer Alması Beklenen Takım” kategorisinde bütün menajerler oylama yapıyor. Neyi oyluyorlar? ‘Sizce kim Final-Four’da bu sene oynar?’ Rakiplerimizin menajerlerinden Fenerbahçe Beko ve Real Madrid, yüzde 100 puan alıyor. ‘En iyi antrenör?’ diye oylama yapıldığında ise yüzde 62,5 ile Zeljko Obradovic çıkıyor. ‘Eşleşmesi en zor takım?’ diye bir oylama yapmışlar. Yüzde 32,5 ile Fenerbahçe Beko, ardından yüzde 18,75 ile Real Madrid ve Zalgris geliyor. Zalgris bu sene yanılmıyorsam 11 veya 12 maçında mağlup oldu. ‘İzlenmesi en keyifli takım?’ kategorisinde ise yüzde 25’te yine Fenerbahçe Beko ve Real Madrid var. Bunları neden gösterdim? Fenerbahçe camiasının gurur duyacağı bir harita bu. Bu başarıyı sağlamak kolay değil. Bu başarıyı sürdürebilmek daha da zor. Hele bu ekonomik şartlarda bu bütçeleri sağlamak ama bizler, Fenerbahçe, sadece yönetim olarak demiyorum, bunu devam ettirebilmek adına elimizden geleni yapıyoruz.”

– Şu anda açığımız 15 milyon euro

”Burada Fenerbahçe kendi imkanları dışında çok az destek alıyor. Ülkemizi bu kadar gururla temsil ettiğimiz bir ortamda biraz daha desteğe ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Biz Yönetim Kurulu olarak üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Geçen sene 11 Milyon Euro’luk Doğuş sponsorluğu varken yeri gelmişken hem Doğuş hem de Ülker Grubu’na erkek basketbol branşına yapmış oldukları katkıdan ötürü teşekkür edelim. Baktığımız zaman geçen yıl 11 Milyon Euro açığımız varken şu anda 15 Milyon Euro açığımız var.”

– Zeljko Obradovic istediği sürece devam edeceğiz

”Biz bütçeleri küçültmüyoruz hatta bir adım daha öteye gidip, ‘Obradovic ayrılacak mı, başka takıma gidecek mi?’ gibi bir şey şu an söz konusu değil. Zaten önümüzdeki sezon da kontratı devam ediyor. Sayın Obradovic bizimle devam ettiği müddetçe ne yapacağız, edeceğiz onun, ekibinin ve kurduğu takımın devam etmesi, başarılarına başarı katması için o bütçeleri oraya bu şekilde sağlayacağız. Bunun tartışılacak bir yanı yok. Büyük konuşmamak lazım ama biz var gücümüzle bunu devam ettirmek için çalışıyoruz. Onları da buradan tekrar kutluyor ve teşekkür ediyorum.”

– Takıma her zaman destek vermemiz gerekiyor

”Basketbolla ilgili bir şey söylemek istiyorum. Belki bazı taraftarlarımız bana kızacaklar ama bunu söyleme ihtiyacı duyuyorum. Geçen Real Madrid maçında mecburen yurt dışındaydım. Maçı televizyondan seyrettim. Bunu söylerken de yanlış anlaşılmamak için kelimeleri cımbızla seçmek istiyorum. Çok iyi bir seyircimiz var. O maçta 9-10 koltuk dışında bütün koltuklar satılmıştı. Salon işler iyi giderken müthiş destek veriyor, ama sizden rica ediyorum biraz geriye düştüğümüz zaman takımımıza motivasyon vermemiz lazım. Destek ve doping olmamız lazım. Doping kelimesini de kullandım diye kızacaklar ama söylemek istediğim esas itici güç olacaksak takımımız geride iken esas güç olmamız lazım. Real Madrid maçı kafa kafaya gidiyordu. Son saniyelerde gerideydik. Fakat öne geçince salon ayağa kalktı ve yer yerinden oynadı. Ben de biraz daha taraftarlarımızdan rica ediyorum. Takımımız geriye düştüğü zaman da benzer desteği vermemiz gerekiyor. Ama her şey için de taraftarımıza teşekkür ediyorum. İnanılmaz bir basketbol seyircisi oluşturduk. Çoluk çocuk, aileler… Eğlenceli de bir spor tecrübesi oluyor. Biz de imkanlarımız çerçevesinde bunun üstüne koyarak devam etmek istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz