Akıllara Zarar..

0
39

Kanada yenilgisiyle başladığımız Olimpiyat elemelerinde Senegal’i yenip yarı finale kaldık. Umudumuz sürüyor, Rio’ya gitme şansımız devam ediyor. Peki ya ortaya koyduğumuz oyun?

80 dakika boyunca hiç bir şey ortaya koyamamış olan, hata üstüne hata yapan, hem hücumda hem de savunmada çok akıllara zarar seviyede yanlışlar yapan, bir bütün halinde oynayamayan bu takımın hala Rio’ya gitme umudu sürüyorsa işte buna sevinmek lazım.

FIBA Dünya klasmanında 31’nci sırada olan (Türkiye 8.sırada) ve maça iki önemli eksikle çıkan Senegal’i yenmemizi değil de ortaya koyduğumuz oyunu masaya yatırmalıyız. Kimse Senegal’i Kanada’nın da zor yendiğine dem vurmasın. Bir Eurocup Şampiyonu bir de Euroleague finalisti çıkarmış, Dünya ve Avrupa Şampiyonası final oynamış bir ülkenin basketbolunun çok daha ileri seviyede olduğuna inandırıldık biz.

Her ne kadar hücum kapasitesi sınırlı bir takım olsak da Senegal’a karşı 68 sayıyı zor bulmuşuz. Son 40 saniye dışında “Bu maçı kazandık” bile diyemiyoruz. 35’de 12 iki sayı, 29’da 9 üç sayı isabetimizle kaçırdığımız 13 serbest atışla Kanada maçından çok daha farklı bir görüntü çizmemişiz. Her ne kadar atletik olsalar da hücuma yerleşip sadece erken şut atmak ağırlık bir oyun anlayışına sahip Senegal karşısında zorlanıyorsak, böyle oynarsak yarı finalde işimiz hiç de kolay olmayacak.

Kötü yüzdeyle şut attığımız Manila’da, bu maçta da sayıya ulaşmak yolunda uzunlara yük bindirdik. Semih ve Ömer ile boyalı alanı kullanarak ayakta kaldık. Melih ‘in enerji veren üçlükleri ve de dış atışlarda belki de kariyerinin üstüste en kötü iki maçını oynayan Dixon’ı perdelemeler yardımıyla içeri drive etme yollarını açıp skor üretmesini sağlamak dışında yine birşey yapamadık. Kısalardan da yine skor katkısı çıkaramadık. Hücumdaki bu üretkenlikten uzak oyun yapısı savunmada da kendini gösterdi. Yine ortalama bir savunmayla günü geçiştirdik.

Kanada maçını da böyle oynamasaydık bu maçın rölantide oynanmasını kabul edebilirdik. Ancak iki maçtaki görüntümüz bizleri endişeye sevketmeyecek gibi değil. Yazdıklarımızla belki karamsar bir tablo çizdik ancak Manila’daki 80 dakikada takımdan sahaya yansıyanlar bu şekilde. Yarı finalde baskı ile top kazanıp tempoyu artırmamız skor açısında hücumdaki üretkenliğimizi artıracak tek faktör olarak gözüküyor. Çünkü iki maçta tüm skoru boyalı alandan çıkarmamıza rağmen saha içi yüzdemizin % 34 (iki maçta) olması şut yüzdemizin pek güvenilecek seviyede olmadığına işaret ediyor.

Kanada ve Senegal maçlarında kullandığı 70 iki sayılık atışın 42’sini, 55 üçlüğün 40’ını, 64 serbest atışın 28’ini kaçıran ve kötü oynama kredisini tüketen milli takımdan yarı finalde artık iyi bir performans bekliyoruz. Yoksa bileti kaçıran yine biz olacağız.

LEVENT YÜCELMAN
levent.yucelman@basketball.com.tr

[fav-module-7 module_7_type=”three_columns” category_id=”172″ hide_title=”show_title” posts_limit=”6″ custom_title=”Diğer Olimpiyat Elemeleri Haberleri” image_size=”370_277″ module_space=”” module_meta=”false” author_name=”1″ time_diff=”1″ post_date=”0″ post_time=”0″ post_view_count=”1″ post_comment_count=”1″ text_align=”” module_bg=”” module_padding=””]